Dom

Uszczelnianie dylatacji – kiedy jest potrzebne i jak się wykonuje?

uszczelnianie dyletacji

Dylatacja to specjalnie stworzona przerwa oddzielająca poszczególne elementy danego budynku. Szczelina dylatacyjna tworzona jest w celu umożliwienia obrotu oddzielonych części lub innego ich przemieszczenia się, w określonych granicach. Kiedy jest potrzebne uszczelnianie dylatacji i jak należy je wykonać?

Dylatacja — dlaczego jest tak istotna?

Dylatację tworzy się ze względu na ryzyko odkształcania się niektórych elementów konstrukcji. Może to wystąpić na skutek:

  • obciążeń użytkowych i ciężaru własnego
  • śniegu, który zalega na poszczególnych elementach
  • skrajnych temperatur.

Występują różne rodzaje dylatacji. Dylatacje konstrukcyjne oddzielają części w taki sposób, by niezależnie od siebie mogły prawidłowo pracować. Z kolei zadaniem dylatacji termicznych jest eliminacja negatywnego wpływu zmian termicznych. Ich brak może doprowadzić do wydłużeń, wyginania czy skróceń elementów za sprawą nagłych zmian temperatur. Występują też dylatacje akustyczne i przeciwdrganiowe, które stosuje się między innymi przy ulicach o dużym natężeniu ruchu.

W przypadku dylatacji konstrukcyjnej, stosowanej przykładowo w obiektach o charakterze podziemnym, mogą występować problematyczne przecieki. W celu przeciwdziałania tym zjawiskom, nie obejdzie się bez odpowiedniego uszczelnienia dylatacji.

Jak przeprowadzić właściwe uszczelnienie dylatacji?

Uszczelnianiem dylatacji powinna zająć się profesjonalna, wyspecjalizowana firma. W pierwszej kolejności zgromadza się precyzyjne dane dotyczące obiektu, a przede wszystkim części obiektu, w której występuje problem. To nieodłączny element procesu ze względu na fakt, że specjalista ma możliwość dopasowania odpowiedniego systemu izolacji lub ewentualnej naprawy. Wówczas brane jest pod uwagę m.in. usytuowanie stropu. Na przebieg dalszych prac będzie mieć wpływ także szerokość dylatacji i grubość konstrukcji stropu, na którym wykonano wcześniej dylatację, a także fakt, czy jest to pierwsza, czy kolejna naprawa tego obszaru.

Zanim specjalista przejdzie do uszczelnienia dylatacji, konieczne jest wyczyszczenie szczeliny dylatacyjnej. W kolejnym etapie następują z kolei przygotowania do iniekcji dylatacji. Dopiero po prawidłowym oczyszczaniu, można wprowadzić żywicę uszczelniającą.

Po dokładnym oczyszczeniu ścianek szczeliny możemy skupić się na iniekcji ciśnieniowej dylatacji. To właśnie ten proces umożliwia dostrzeżenie, jak istotne jest czyszczenie tego obszaru. Bez odsłonięcia kruszywa, użyty do naprawy materiał nie przykleiłby się, dlatego iniekcja nie byłaby wystarczająco skuteczna. Firma dokonująca uszczelnienia dylatacji ocenia też, jak gruby jest dyletowany beton, a następnie wykonuje nawierty. Funkcją powstałych otworów jest odpowietrzanie i kontrola wprowadzonego wypełnienia. Za sprawą odkopania dylatacji, specjalista ma możliwość kontrolowania procesu napływania żywicy.

Podsumowanie

Jak widać, proces uszczelniania dylatacji nie należy do najłatwiejszych, dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. W innym przypadku może dojść do szeregu błędów, które będą nie tylko problematyczne, ale też kosztowne w naprawie.

You may also like

More in Dom

Comments are closed.