Biznes

Ustawa deweloperska 2022 – co warto wiedzieć?

Nowa ustawa deweloperska 2022

Od 1 lipca 2022 obowiązuje w polskim prawodawstwie ustawa o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie jako „Nowa ustawa deweloperska 2022„. Od wcześniejszej nowa regulacja różni się znacznie szerszym zastosowaniem. Jej przepisy nie koncentrują się już tylko na lokalu mieszkalnym, jak było to wcześniej, ale dotyczą wszystkich innych lokali powstających jako przedsięwzięcie deweloperskie do sprzedaży, zarówno lokali jak i innej przestrzeni; garaży, komórek lokatorskich, etc.

Zakup mieszkania u dewelopera nie ogranicza się już do jego metrażu

Nowe zasady i regulacje nabycia i zbywania lokali mieszkalnych umieszczają owe powierzchnie użytkowe w pakiecie z samym lokalem. Od tego momentu garaż czy komórka lokatorska nie może być już przedmiotem odrębnej transakcji. Oznacza to również, że musi wzrosnąć koszt nabycia nieruchomości oraz cała dokumentacja i zbiór formalności.

Ważną zmianą chroniącą interesy nabywcy lokalu deweloperskiego jest stworzenie specjalnych funduszy powierniczych, na które nabywca będzie przelewał środki z tytułu zakupu lokalu, a nie bezpośrednio na konto firmy dewelopera. Zgodnie z ustawą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie zasilany funduszami pochodzącymi od deweloperów z tytułu składek zrealizowanych transakcji.

Powyższe zasady nie dotyczą lokali usługowych, niemieszkalnych, które bardzo często również znajdują się w obiektach deweloperskich. One będą podlegały zasadom prawa cywilnego, czyli tak jak było to dotychczas.

Zmiany w umowie rezerwacyjnej

Ustawa deweloperska w nowej odsłonie wprowadza kilka zmian w obszarze umowy rezerwacyjnej. To niezwykle przydatne narzędzie ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno kupującego jak i sprzedającego daną nieruchomość . Nowe regulacje zmieniają treść i wagę tego narzędzia, skupiając się na precyzji i detalach wpisanych w treść umowy. Przede wszystkim umowa rezerwacyjna musi mieć formę pisemną, pod rygorem nieważności. Tym samym traci zastosowanie umowa ustna.

Treść umowy musi zawierać szereg istotnych dla obrotu lokalem informacji. Powinna znaleźć się w niej informacja o całkowitej powierzchni nieruchomości i co się na nią składa. W umowę musi zostać wpisany układ pomieszczeń, kolejność oraz usytuowanie poszczególnych fragmentów powierzchni. Wraz z umową rezerwacyjną pojawiają się regulacje określające opłatę rezerwacyjną, która do tej pory mogła wynosić nawet 10% wartości danej nieruchomości. Aktualnie kwota ta nie może przekraczać 1% wartości. Jednocześnie kwota ta musi natychmiast zostać przelana na rachunek powierniczy dewelopera.

Nowe regulacje gwarantują również potencjalnemu nabywcy przekazanie mu pełnego prospektu informacyjnego. Ma to zagwarantować nabywcy dostęp do pełnej informacji o ofercie dewelopera.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej, ale przeraża Cię gąszcz prawnych tekstów i paragrafów ustawy? Dobrym pomysłem będzie zatem skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

You may also like

More in Biznes

Comments are closed.