Szalunki to tymczasowe konstrukcje stosowane powszechnie w budownictwie. W wyniku szalowania powstaje forma nadająca określony kształt elementom wykonanym z betonu i podtrzymująca tworzoną konstrukcję do czasu związania zaprawy. Odpowiednio dobrane szalunki przyspieszają i ułatwiają prace budowlane, dlatego warto dowiedzieć się, z jakich konstrukcji korzystają profesjonalne firmy budowlane.
Rodzaje szalunków używanych w budownictwie
Stawienie budynków lub budowli rozpoczyna się od stworzenia fundamentów przekazujących do gruntu całość obciążeń. Po wykonaniu wykopów niezbędne jest wykonanie konstrukcji, która zostanie zalana betonem. Do stworzenia szalunków wykopowych najczęściej używa się drewna. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się także konstrukcje aluminiowe. Szalunki wykorzystywane są również podczas tworzenia stropów, ścian, schodów, a także nadproży, wieńców i cokołów. Podstawowym zadaniem szalunków stropowych jest utrzymywanie stropu do czasu jego zastygnięcia. Do ich wytworzenia najczęściej używa się drewna oraz płyt OSB. Zabezpieczanie otworów ściennych umożliwiają z kolei szalunki ścienne. Używa się ich m.in. przy tworzeniu nadproży w otworach okiennych oraz drzwiowych.
Nowoczesne szalunki systemowe
Profesjonalne firmy budowlane w swej pracy coraz częściej wykorzystują nowoczesne szalunki systemowe. Tergo rodzaju konstrukcje składają się z gotowych elementów przeznaczonych do montażu. Po zakończeniu prac ekipa budowlana dokonuje demontażu szalunku, który może zostać użyty ponownie na innej budowie. Producenci tego rodzaju systemów mają w swej ofercie produkty wykonane z desek, płyt, sklejki, bądź metalu. Podstawową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest przyspieszenie prac budowlanych.
Zakup szalunków na własność lub ich wynajem
Jeszcze do niedawna firmy budowlane do tworzenia fundamentów, stropów czy też schodów wykorzystywały własne szalunki. W ostatnim czasie profesjonalne podmioty coraz częściej decydują się na wynajem szalunków. Rosnąca popularność takiego rozwiązania wynika z jego wielu zalet. Firmy korzystające z wynajętych szalunków nie muszą martwić się o ich przechowywanie i transportowanie na plac budowy. Duża ilość dostępnych produktów pozwala optymalnie dobrać rodzaj szalunku do specyfiki danej konstrukcji. Co istotne, najlepsze firmy wynajmujące szalunki zajmują się nie tylko ich dostarczaniem na plac budowy, ale również fachowym montażem i demontażem. Takie działanie stanowi ogromne ułatwienie i pozwala znacząco skrócić czas realizacji inwestycji.
Podsumowanie
Kupowanie szalunków systemowych na własność to kosztowne przedsięwzięcie, z kolei ich tworzenie od podstaw jest niezwykle czasochłonne. Z tego względu profesjonalne firmy budowlane coraz chętniej decydują się na wynajmowanie gotowych konstrukcji od specjalistycznych podmiotów zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług.