Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na sprawne zrealizowanie inwestycji, jest odpowiednia droga tymczasowa. Właściwe zaprojektowanie infrastruktury komunikacyjnej może zminimalizować koszty ekonomiczne, ograniczyć ryzyko opóźnień oraz zniwelować ewentualne straty dla środowiska naturalnego. W poniższym artykule omówimy kwestię nie tylko projektowania drogi tymczasowej, ale też wyboru najbardziej właściwych materiałów do jej zbudowania.
Panele betonowe — dlaczego nie warto ich stosować?
Nawierzchnie wykonane z betonu charakteryzują się przede wszystkim dużą masą, dlatego wymagają wcześniejszej przebudowy podłoża. Ponadto, po zdemontowaniu drogi tymczasowej, może okazać się, że rekultywacja będzie nieunikniona. Jest to przywrócenie wartości zniszczonemu terenowi, co często wiąże się z dużymi kosztami. Używanie płyt betonowych nierzadko kończy się też licznymi ich uszkodzeniami — przez które używanie ich w przyszłości jest niemożliwe. Wszystko to może znacznie podnieść koszt całej inwestycji.
Panele aluminiowe lub drewniane — czy warto z nich korzystać?
Dzięki postępowi technologicznemu możemy na szczęście zastąpić płyty betonowe, lepszymi alternatywnymi. Nowoczesne rozwiązania to przede wszystkim panele aluminiowe, drewniane oraz maty TuffTrak. Co więcej, możliwy jest wynajem drogi tymczasowej, co obniży koszt.
Wszystkie te rozwiązania są dużo lżejsze od płyt betonowych, dlatego ich transport staje się znacznie prostszy. Dzięki naturalnej elastyczności materiałów możemy zmniejszyć ryzyko pęknięć wynikających ze zbyt dużego obciążenia. Należy podkreślić fakt, że płyty aluminiowe mogą być wykonane z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Co więcej — ten system modułowy może być stosowany ponownie w przyszłości. Za sprawą tego rozwiązania, minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko. Drogi tymczasowe, które układane są z elementów prefabrykowanych, mogą sprawdzić się nawet w przypadku trudnych warunków terenowych. Zanim rozpoczniemy projekt drogi tymczasowej, warto skonsultować wybór odpowiedniego materiału ze specjalistami.
O czym jeszcze należy pamiętać przy projektowaniu drogi tymczasowej?
Przede wszystkim pamiętajmy, że droga tymczasowa na placu budowy powinna być maksymalnie wytrzymała. Dzięki temu umożliwimy ruch pojazdów, maszyn i transport sprzętu budowlanego bez zbędnych zakłóceń. Weźmy też pod uwagę koszty i to, czy montaż i demontaż nie jest przesadnie skomplikowany. Projekt drogi tymczasowej powinien uwzględniać szerokość właściwą dla wymijania się pojazdów i ochronę przed znaczeniem istniejących już instalacji. Nie zapominajmy o właściwym montażu drogi tymczasowej, co zagwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji.