Dom

Hydroizolacja tarasu – krok po kroku

hydroizolacja tarasu

Postawienie własnego domku wiąże się z przywilejem postawienia własnego tarasu, na którym można nie tylko leniwie wygrzewać sie w ciepłe dni, ale także hodować rośliny czy urządzać  z przyjaciółmi niezapomniane imprezy. Warto jednak pamiętać, że taras, aby jego użytkowanie było wygodne i aby mógł służyć orzez wiele lat, musi zostać odpowiednio hydroizolowany.

Po co się wykonuje hydroizolację tarasu?

Hydroizolację tarasu wykonuje się po to, aby ani wilgoć pochodząca z ziemi (np. z wód gruntowych czy rodzaju gleby), ani wilgoć pochodząca z innych źródeł np. z deszczu nie niszczyła tarasu nie tylko pod względem estetycznym, ale i konstrukcyjnym. Szczególnie drewniane tarasy (choć nie tylko) narażone są na wybrzuszenia, odgięcia czy gnicie. Taras dobrze zaimpregnowany i hydroizolowany pozostanie niewrażliwy na warunki pogodowe i przyrodnicze. Hydroizolacja tarasu jest zatem mądrą inwestycją, dzięki której w przyszłości uniknie się wiele problemów.

Na jakich tarasach wykonuje się hydroizolację?

W większości przypadków możliwe jest położenie hydroizolacji nawet na istniejący taras. Niemniej jednak warto o to zadbać jeszcze przed jego wykończeniem. Istnieją materiały do hydroizolacji dedykowane tarasom:

  • wyłożonych drewnianymi deskami
  • wyłożonych płytkami ceramicznymi
  • wyłożonych kaflami
  • wyłożonych tzw. kamiennym dywanem
  • z powierzchnią antypoślizgową
  • z powierzchnią alifatyczną

W każdym wypadku kluczowe jest wcześniejsze położenie podłoża betonowego i warstwy spadkowej. Rodzaj impregnatu zależy od powierzchni, na którą zostanie nałożony.

Hydroizolacja tarasu – krok po kroku

  1. Wylać warstwę betonową na miejsce planowanego tarasu. Podłoże nie może mieć żadnych uszkodzeń czy pęknięć. Ewentualne ubytki należy niezwłocznie uzupełnić. Aby ta warstwa była bezpieczna i stabilna, należy dać jej miesiąc na ostygnięcie i utwardzenie się.
  2. Na równą warstwę betonu należy położyć warstwę spadkową.
  3. Warstwę spadkową dokładnie pokryć warstwą gruntującą. Buduje się ją za pomocą pędzla bądź wałka. Wykorzystuje się do tego żywicę poliuretanową bądź specyfik na bazie tego składnika.
  4. Na wchłoniętą i wyschniętą warstwę położyć powierzchnię własnego wyboru jak kafelki/kamień/linoleum/drewno/płytki.
  5. Wykończony taras należy zabezpieczyć membraną poliuretanową, następnie po upływie 6 godzin powtórzyć proces.
  6. Ostatecznym krokiem jest zbudowanie warstwy zamykającej. Może być to lakier (jak poleca się w przypadku tarasów drewnianych) lub inny preparat zabezpieczający powierzchnię przed deszczem, zmianami temperatur i promieniowaniem UV.

Należy mieć na uwadze, że hydroizolacja każdego tarasu będzie się różnić. Zmiennymi wpływającymi na wybór preparatów, ich zużycie oraz kolejność jest nie tylko powierzchnia tarasu, ale też jego ułożenie oraz warunki pogodowe czy gruntowe. Warto także wiedzieć, że podstawową hydroizolację można także wykonać na gotowym tarasie, nie będzie ona wówczas tak skuteczna i długotrwała, choć niewątpliwie pomoże. Trzeba także wziąć pod uwagę, że w kwestiach takich jak hydroizolacja tarasu warto zwrócić się po poradę do eksperta.

You may also like

More in Dom

Comments are closed.