Lifestyle

Ból barku – najczęstsze przyczyny

rehabilitacja barku

Ból barku to dolegliwość, która od czasu do czasu dotyka prawie każdego. Często pojawia się wtórnie do wzmożonego wysiłku fizycznego i przeciążenia mięśni obręczy barkowej. Kiedy jednak ból barku powinien zacząć nas niepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

Ból barku najczęstsze przyczyny – przeciążenie

Nadmierny wysiłek fizyczny, który prowadzi do przeciążenia mięśni (głównie stożka rotatorów) i ich mikrouszkodzeń to najczęstsza przyczyna bólu barku. Często skarżą się na nią osoby, które w ostatnim czasie zmuszone były podnosić ciężkie przedmioty np. w trakcie przeprowadzki. Do jego uśmierzenia można zastosować maści, które w składzie zawierają niesteroidowe substancje o działaniu przeciwzapalnym jak np. ibuprofen czy też nalokson. Jeśli ból jest bardzo uciążliwy i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu można poprosić lekarza rodzinnego o mocniejsze środki przeciwbólowe oraz skierowanie na rehabilitację barku.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Jeśli ból barku pojawia się regularnie oraz nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych, należy rozważyć chorobę organiczną jako przyczynę jego wystąpienia. Jedną z nich jest zespół ciasnoty podbarkowej. Zaburzenie to charakteryzuje się występowaniem tępego bólu podczas unoszenia kończyny górnej w zakresie 70-120 stopni. Ból może być ostry lub przewlekły, utrudnia spanie oraz może promieniować aż do nadgarstka. Jest to stan, w którym konsultacja lekarska jest wskazana. Złotym standardem leczenia jest operacja, jednakże w łagodniejszych przypadkach stan pacjenta może się poprawić po zastosowaniu środków przeciwbólowych i rehabilitacji barku.

Uszkodzenie struktur mięśniowych i więzadłowych

Kolejną z najczęstszych przyczyn bólu barku jest uszkodzenie mięśni i więzadeł. Najczęściej powstają one w wyniku urazów, najczęściej u sportowców (np. tenisistów). W tym wypadku stosowanie środków przeciwbólowych zwykle jest niewystarczające, a konsultacja z lekarzem specjalistą często okazuje się konieczna. Ortopeda zleca niezbędną diagnostykę obrazową i na jej podstawie ustala dalszy przebieg leczenia. W zależności od typu urazu może to być operacja lub tylko odpowiednia rehabilitacja barku. Dodatkowo lekarz zadba na pewno o profilaktykę przeciwbólową.

Uszkodzenie układu kostnego

Zwichnięcia stawu barkowego to dosyć częsta przypadłość, w szczególności wśród sportowców. Definiujemy ją jako utratę połączenia pomiędzy kością, a panewką stawu. W tym przypadku konsultacja lekarska jest pilna. Należy udać się na SOR w celu jak najszybszego nastawienia barku.  Jeśli to pierwszy uraz tego typu to odpowiednia nastawienie, leki przeciwbólowe oraz rehabilitacja barku powinny być wystarczające. Niestety, zwichnięcie barku ma tendencje do częstych nawrotów, a wtedy jedyną metodą skutecznego leczenia jest leczenie operacyjne.

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn mogących powodować ból barku. Zarówno te błahe jak przeciążenia, jak i te poważne jak zwichnięcie stawu barkowego mogą sprawiać spory ból. Konsultacja z lekarzem jest konieczna jeżeli ból pojawia się nagle, jest ostry i nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych lub jeżeli jest nawrotowy i przewlekły. Diagnostyka obrazowa jest wskazana we wszystkich przypadkach bólów barku, których przyczyną jest uraz.

You may also like

More in Lifestyle

Comments are closed.