Biznes

Nożyce gilotynowe hydrauliczne – zalety

obrobka blachy

Aktualnie na rynku nie brakuje profesjonalnych urządzeń dedykowanych obróbce blach i innych materiałów. Często w tym celu używa się przykładowo wycinarek plazmowych lub laserowych. Warto jednak pamiętać, że istnieją też nieco mniej skomplikowane rozwiązania, jakim są nożyce gilotynowe hydrauliczne. Mimo tego, że są one prostej budowy, możemy wyposażyć je w dodatkowe podzespoły i funkcje, które poprawiają wydajność ich pracy. Jakie są zalety hydraulicznych nożyc gilotynowych?

Zasada działania nożyc hydraulicznych gilotynowych

Proces przecinania materiałów przy użyciu nożyc jest bardzo prosty. Pod wpływem wygenerowanego nacisku, który jest wygenerowany napędem hydraulicznym, materiał jest rozdzielany przez ostrza. Występują trzy fazy występujące w wielu obróbkach plastycznych charakteryzujących proces przecinania:

  • Etap sprężysto-plastyczny – faza, w której nożyce generują nacisk powodujący odkształcenia sprężyste. Oznacza to, że w tej chwili po zdjęciu obciążenia, materiał nadal może wrócić do pierwotnego kształtu. Podczas dalszego zwiększania nacisku przekraczana jest granica plastyczności i każe odkształcenie będzie już trwałe
  • Etap płynięcia plastycznego — faza, kiedy nożyce generują wysoki nacisk, podczas którego obrabiany materiał łatwo poddaje się obróbce. Wówczas formowane jest przewężenie, które później będzie wyznaczało miejsce cięcia
  • Etap zerwania – faza, gdzie następuje rozdzielenie materiału w najgrubszym jego miejscu

W tym momencie należy zwrócić uwagę, że w tym rodzaju cięcia nie występuje wysoka temperatura, która będzie wyraźnie wpływać na strukturę i właściwości wytrzymałościowe materiału, który obrabiamy. Oznacza to brak strefy wpływu ciepła, dzięki któremu możemy uniknąć bardziej kruchych i twardszych obszarów tworzących się w procesie hartowniczym.

Nożyce gilotynowe hydrauliczne — zalety i charakterystyka

Dla wielu osób nożyce gilotynowe hydrauliczne z pozoru mogą wydawać się urządzeniem o niewielkiej funkcjonalności. W praktyce jednak posiadają wiele podzespołów, pozwalających na optymalizację procesu cięcia i uzyskanie pożądanych przecięć. Jako przykład warto przytoczyć nożyce hydrauliczne gilotynowe typu HGL. Ich gabaryty umożliwiają cięcie arkuszy o długości nawet 4 m i grubości do 8 mm. Posiadają solidną, stalową konstrukcję, zapewniającą odpowiednią trwałość podczas pracy. Urządzenie to wyposażone jest w sterowanie NC lub CNC, które umożliwia zaprogramowanie ilości, a także miejsca poszczególnych cięć.

Ostrza tego urządzenia wykonano ze stali, która zawiera dużą ilość węgla — pozwala to na obróbkę materiałów o wysokiej twardości. Ponadto, spełniają one wymogi bezpieczeństwa BHP z zakresu ochrony zdrowia operatora. Dodatkowo wbudowano elementy uniemożliwiające przeciążenie układu.

Wśród najważniejszych zalet hydraulicznych nożyc gilotynowych możemy wymienić:

  • czyste, proste cięcie płaskich arkuszy
  • lepsze efekty niż podczas cięcia palnikiem
  • możliwość wytwarzania produktów maksymalnie precyzyjnych cięć
  • kompatybilność nożyc z zaawansowanymi, zintegrowanymi systemami hydraulicznymi – łatwość w uzyskaniu oczekiwanych rezultatów
  • brak strat materiału
  • możliwość cięcia stosunkowo małych i wąskich pasków materiału

Na zakończenie warto wspomnieć, że nożyce gilotynowe hydrauliczne są narzędziem bezpiecznym w porównaniu do innych technologii obróbki. Operator nie musi zbliżać się bezpośrednio do obszaru cięcia w przeciwieństwie do innych maszyn tego typu. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, przeprowadzaniu konserwacji i serwisowania, nożyce te mogą zapewnić precyzyjne cięcia przy niewielkim ryzyku.

You may also like

More in Biznes

Comments are closed.