Wygląd podłóg w domach i mieszkaniach jest jak dłoń u człowieka czyli wizytówka ich posiadaczy. Niestety użyty materiał dobrej jakości, wykonany i położony zgodnie ze sztuką oraz ładnie zaprojektowany nie wystarczy, aby sprawiał wrażenie „wow”. Nawet najdroższa marmurowa czy trawertynowa podłoga nie będzie prezentowała swojego dźwięku, jeśli nie jest poddawana regularnej prawidłowej pielęgnacji. Wystarczy jednak systematyczne stosowanie się do odpowiednich zasad, dbania o dany materiał, dedykowanych dla konkretnej powierzchni, aby zachować połysk i wydobyć naturalny wdzięk podłogi, który będzie zachwycał mieszkańców i ich gości przez wiele długich lat. Zastosuj się do niżej wymienionych kilku prostych zasad a efekty Cię zaskoczą.
Pielęgnacja podłogi z marmuru – kilka podstawowych zasad
Marmur jest powszechnie znanym i cenionym materiałem wysokiej jakości, elegancki wygląd i naturalna faktura może niestety szybko ulec zniszczeniu, winna temu jest porowata struktura podatna na trudne do wyczyszczenia zabrudzenia. Do tej powierzchni nie należy używać silnych środków chemicznych, mogą odbarwić powierzchnię posadzki lub zmatowić charakterystyczny połysk, który jest pożądany. Jak więc zadbać o podłogę, aby uwidocznić jej walory, trwale nie zniszczyć powierzchni i zachować naturalny wygląd na lata? Bardzo proste:
- Używaj szczotki z miękkim włosiem lub wyposaż się w dedykowaną dla tej powierzchni końcówkę do odkurzacza – dzięki temu unikniesz mikro zarysowań na powierzchni.
- Przed rozpoczęciem mycia podłogi dokładnie ją zamieć/odkurz – pozostałe na niej cząstki brudu mogą być przyczyną zarysowań podczas jej mycia.
- Do mycia na mokro najlepiej sprawdzą się materiały z bawełny, akrylu lub mikrofazy – gdy podłoga nie posiada większych zabrudzeń ścierkę wystarczy nawilżyć ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń.
- Po umyciu na mokro powierzchnię należy wytrzeć do sucha – unikniesz w ten sposób smug a marmur odzyska naturalny połysk.
- Kilka razy w roku należy zakonserwować marmurową podłogę – w tym celu użyj dedykowanych do tego celu środków chemicznych, na rynku dostępne są pasty, mydła, płyny. Wzmocnią one kamień i wypełnią drobne ubytki.
Pielęgnacja podłogi z trawertynu – jak powinna wyglądać?
Trawertyn jest ponadczasowym kamieniem naturalnym w swojej strukturze mocno zbliżonym do wapnia, dlatego też pierwszą czynnością jaką należy niezwłocznie wykonać po ułożeniu nowej podłogi to impregnacja. Ten bardzo ważny krok pozwoli zabezpieczyć powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń w głąb kamienia. Czynność tą zaleca się powtarzać co roku maksymalnie 2 lata w celu zachowania naturalnej struktury na lata. Poza tym podłoga z trawertynu jest mało wymagająca w pielęgnacji. Wystarczy regularne mycie ciepłą wodą z odrobiną detergentu o niskim PH.
Systematyczność w pielęgnacji i przestrzeganie wyżej wymienionych zasad pozwoli cieszyć się naturalnym pięknem kamieni przez długie lata.