Dom

Automatyzacja bramy wjazdowej – na czym to polega?

automatyzacja bramy

Automatyzacja bramy wjazdowej to ciekawa inwestycja ułatwiająca dostęp do nieruchomości na żądanie właściciela. Dzięki automatyzacji nie trzeba wychodzić z pojazdu, a brama porusza się w sposób płynny i niezawodny nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych. Z czego składa się taki system i o jakie elementy warto zadbać w pierwszej kolejności?

Co warto ocenić przed wprowadzeniem automatyzacji?

Najczęściej automatyzacja bramy wjazdowej wiąże się z dostępnością instalacji elektrycznej. Większość producentów bram wjazdowych proponuje wdrożenie technologii w pakiecie razem z usługą długoterminowego serwisu. To zatem dobry kierunek poszukiwań. Od czego zależy właściwa automatyzacja bramy wjazdowej? Przede wszystkim od silnika o mocy wystarczającej do poruszenia konstrukcji. Przyda się naturalnie pewna rezerwa. Większość ekspertów zaleca rezerwę mocy na poziomie 30-40% w przypadku otwierania oraz zamykania bramy. Więcej mocy silnik wykorzysta przy silnych podmuchach wiatru.

Co wchodzi w skład automatyzacji bramy wjazdowej?

Zautomatyzowane bramy poruszają się z reguły na odpowiednio wyprofilowanych szynach. Siłowniki charakteryzują się wieloma interesującymi funkcjami. Przekładnie mechaniczne zapewniają wysoką wytrzymałość i jednocześnie niskie koszty serwisowania. Nowoczesne siłowniki do bram wjazdowych posiadają czytelne wyświetlacze do ustawiania funkcji obsługi bramy. Użytkownik nie musi za każdym razem wybierać pełnego otwierania konstrukcji, ale może wykorzystać tylko moduł częściowy, tzw. furtkę. W automatyzacji bram pojawiają się systemy zabezpieczające przed uszkodzeniem po wystąpieniu przeszkody. W takim przypadku brama po prostu się zatrzyma, a właściciel nieruchomości zyska czas na usunięcie przeszkadzającego elementu.

Na jakie funkcje siłowników warto zwrócić uwagę przed dokonaniem inwestycji?

Podczas awarii zasilania przyda się funkcja ręcznego odblokowania. Brama powinna odpowiednio hamować w końcowej fazie i mieć pewną rezerwę na prawidłowe zatrzymanie. Najciekawsze wyposażenie siłowników to lampy sygnalizacyjne, wprowadzenie zasilania awaryjnego, działanie na czytnik kart lub kod wpisywany na klawiaturze, możliwość przeprowadzenia szybkiej diagnostyki, programowanie typowych ustawień dla danego gospodarstwa domowego. Coraz popularniejsze rozwiązanie to połączenie automatyki bram garażowych z panelami fotowoltaicznymi. W takim układzie trudno mówić o nieregularności zasilania.

Co warto sprawdzić przed zakupem siłownika do bramy wjazdowej?

Siłowniki przed montażem wymagają wsparcia najczęściej na betonie lub stali. Ochrona siłownika to krytyczne założenie i szansa na ograniczenie kosztów serwisowych. Jeden z najważniejszych parametrów do analizy przed zakupem siłownika to klasa szczelności. Im wyższa, tym lepiej dla wytrzymałości i niezawodności przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Czy to dobra inwestycja?

Automatyzacja bramy to korzystna inwestycja, ponieważ wygodna i po właściwym wprowadzeniu nie wymaga zbytniej kontroli. Najlepiej jednak zachować kontakt z producentem i powiązanym działem serwisowym.

You may also like

More in Dom

Comments are closed.