Lifestyle

W jaki sposób trwale łączyć drewno i od czego zależy jakość połączeń?

elementy zlaczeniowe

Drewno to bardzo popularny materiał w wykończeniu wnętrz. Niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie konstrukcji drewnianych do stworzenia całorocznych, stosunkowo tanich w utrzymaniu oraz ciepłych nieruchomości. Akurat drewno charakteryzuje się sporą elastycznością pod kątem projektowania łączeń, a wśród wykonawców pojawiają się zróżnicowane techniki. W jaki sposób zatem trwale łączyć ten naturalny materiał i od czego tak naprawdę zależy jakość wiązań?

W jaki sposób podejść do projektowania połączeń drewnianych?

Najpopularniejsze rozróżnienie dotyczy połączeń nierozłącznych oraz rozłącznych. Gwoździe umożliwiają wprowadzenie wiązania nierozłącznego. Gwoździe sprawdzają się przy tworzeniu dachów, często o nietypowych kształtach. Gwoździe występują w wielu klasach jakości oraz wytrzymałości. Najciekawsze to stalowe ze zwiększoną wytrzymałością na wyrywanie i generalnie wstrząsy. Największy ryzyko przy projektowaniu połączeń nierozłącznych dotyczy uszkodzenia drewna. Jeżeli końcówka gwoździ nie zostanie właściwie obrobiona dochodzi najczęściej do naruszenia struktury drewna, co odbija się na kosztach konserwacji oraz naturalnie na estetyce.

Czy warto zainteresować się śrubami grzybkowymi przy łączeniu drewna?

Połączenia rozłączone wiążą się z zastosowaniem śrub grzybkowych. Akurat śruba grzybkowa ułatwia dociskanie elementów w taki sposób, aby zyskały większą wytrzymałość. Dobry wykonawca, dzięki śrubom jest w stanie przenosić obciążenia, a tym samym podnieść bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji drewnianych. Śruby grzybkowe pojawiają się na rynku budowlanym z podbiciem, które bardzo precyzyjnie wchodzi w materiał i prawidłowo blokuje element. Śruby grzybkowe stosuje się przede wszystkim w celu ograniczenia lub wyeliminowania ryzyka przypadkowego odkręcenia. Twardość śruby dopasowuje się do konkretnego projektu. Wszystkie śruby spełniają rygorystyczne normy jakości, w tym PN, DIN, ISO. Powłoka galwaniczna chroni długoterminowo przed korozją. Można również zainwestować w łączenia dekoracyjne lub podjąć decyzję o obrobieniu końcówki. Śruby grzybkowe zdobyły dużą popularność w branży meblarskiej.

Co można powiedzieć o innych metodach połączeń?

Rosnącą popularnością w branży wykończeniowej cieszą się niewidoczne, bardziej klasyczne, wręcz artystyczne połączenia drewna, ale wymagające solidnych podstaw rzemieślniczych. Maskowanie połączeń przy aranżacji wnętrz to dobre, ale niestety często kosztowne podejście. Co można jeszcze zastosować przy obróbce drewna? Lamelki, klasyczne kołki meblowe, łączenia na wpusty charakteryzujące się ogromną wytrzymałością, a jednocześnie lekkością.

Łączenie elementów drewnianych

Prawidłowe łączenie drewna nie tylko zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji, ale wyraźnie przekłada się na estetykę i mniej problemów konserwacyjnych w przyszłości. Śruba grzybkowa to bardzo rozpowszechniona metoda wśród producentów mebli, architektury ogrodowej, ale to zaledwie początek najważniejszych zastosowań.

You may also like

More in Lifestyle

Comments are closed.